Ochrona zdrowia

Serwis specjalny

Ochrona zdrowia. Jak wyleczyć ten system?

Polski system ochrony zdrowia to fascynujący labirynt sprzecznych, a czasem zbieżnych interesów różnych „graczy” – resortu zdrowia, NFZ, samorządów zawodowych, pacjentów, przemysłu... 

Uważnie przyglądamy się jego działaniu, śledzimy niedomagania – i propozycje rozsądnych zmian.

Nasze zdrowie

1 maja wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie pilotażowego programu, który ma ułatwić Polkom dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Zwykle w takich sytuacjach ministrowie organizują konferencje prasowe, by podkreślić sukces. Tym razem nie. Bo sukcesu nie ma, może być za to katastrofa.
Podczas pandemii ponad 40 proc. Polaków przybrało na wadze. Otyłość stała się jednym z najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego.
Dr Ewa Czapińska-Ciepiela: Migrena jest niepełnosprawnością, najczęstszą wśród młodych kobiet. Nie mogą wykonywać pracy, zajmować się domem ani nawet sobą. Leżą i nie są w stanie nic zrobić.

System: jak to działa

Opowieści o pandemii nie da się zamknąć w prostym schemacie o „dobrych” i „złych”. Minęły właśnie cztery lata od jej ogłoszenia. Porozmawiajmy o tym, jakie błędy popełniliśmy „my dobrzy”.
Liczba Polek i Polaków, którzy przekroczyli 60. rok życia, dobiła już prawie do dziesięciu milionów. Nasz kraj musi wreszcie opracować plan reakcji na postępujące starzenie się społeczeństwa i wyludnianie niektórych regionów.
Ewa poczuła, że od wielu lat z nikim tak blisko nie była. Nikt jej tak nie dotykał, nie pieścił. Wcześniej myślała, że takiej intymności można zaznać jedynie z matką.

Artykuły na ten temat