Obraz Tygodnia

Wicepremier Jerzy Hausner przedstawił założenia swojego programu gospodarczego. Licząc na 5-proc. wzrost PKB w 2005 r. rząd zamierza zwiększyć deficyt budżetowy w latach 2004 i 2005 (później deficyt ma spadać, by w latach 2007-08 Polska była gotowa do wejścia w strefę euro). Wkrótce wicepremier przedstawi wyliczenia w sprawie podatku liniowego.

Jerzy Hausner i prezes NBP Leszek Balcerowicz ustalili, że tzw. rezerwa rewalu-acyjna banku centralnego pozostanie nietknięta. Wcześniej zakusy na zasilenie przez nią budżetu państwa miał b. wicepremier Grzegorz Kołodko.

29-letni Wojciech Olejniczak, bliski współpracownik Adama Tańskiego, zastąpił go na stanowisku ministra rolnictwa.

Nowym prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia - na miejsce odwołanego w aurze skandalu Aleksandra Naumana - został Maciej Tokarczyk, dotychczasowy wiceminister zdrowia.

Sejmowa komisja śledcza badająca aferę Rywina odrzuciła głosami posłów SLD i UP wniosek o przesłuchanie prezydenta Kwaśniewskiego. Sekretarz Rady Ministrów Aleksander Proksa powiedział przed komisją, że usunięcie sformułowania „lub czasopism” z projektu ustawy o RTV było zmianą merytoryczną, a nie błędem technicznym, jak utrzymywał Leszek Miller. Już po zatwierdzeniu projektu przez rząd redagowała go Janina Sokołowska, współpracująca z Włodzimierzem Czarzastym szefowa departamentu prawnego KRRiTV. Proksa zeznał, że miała pisemne pełnomocnictwa Aleksandry Jakubowskiej. 

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie uznała, że premier Leszek Miller nie popełnił przestępstwa nie zawiadamiając organów ścigania o korupcyjnej propozycji Rywina i umorzyła śledztwo w tej sprawie.

Posłanka „Samoobrony”, reprezentująca tę partię w komisji śledczej Renata Beger jest podejrzana o sfałszowanie list wyborczych. Wkrótce do Sejmu trafi wniosek o uchylenie jej immunitetu.

„Rzeczpospolita” ujawniła, że w marcu poseł Andrzej Jagiełło, wiceszef świętokrzyskiego SLD, ostrzegł starostę Starachowic o planowanej przeciw niemu akcji Centralnego Biura Śledczego (był podejrzewany o współpracę z gangiem). Z policyjnego podsłuchu rozmowy wynika, że źródłem informacji był wiceszef MSWiA Zbigniew Sobotka.

Halina G., która pomogła w zabójstwie b. ministra sportu Jacka Dębskiego, została skazana na 8 lat więzienia. Sąd odrzucił wniosek prokuratora o nadzwyczajne złagodzenie kary (G. pomogła w ustaleniu zabójcy i mocodawcy zbrodni), ale orzekł ją w tzw. dolnej granicy.

Wobec niewykrycia innych niż dotąd ukarani sprawców zbrodni, IPN postanowił umorzyć śledztwo w sprawie mordu na żydowskiej ludności Jedwabnego w lipcu 1941.

Ośmiu najwyższych niegdyś dowódców armii służącej Augusto Pi-nochetowi po raz pierwszy przyznało, że za ich rządów miały miejsce „naruszenia praw człowieka” i wyraziło żal z tego powodu.

W Rosji aresztowano Płatona Lebiediewa, jednego z głównych udziałowców koncernu naftowego Jukos, oskarżanego o machinacje przy prywatyzacji. Wielu komentatorów uważa, że aresztowanie Lebiediewa i przesłuchanie jego wspólnika, najbogatszego w Rosji Michaiła Chodorkowskie-go, mają być ostrzeżeniem Kremla dla rosyjskich oligarchów przed grudniowymi wyborami do Dumy. l Co najmniej 18 osób zginęło w samobójczym zamachu dwóch terrorystek (najprawdopodobniej z Czeczenii) na uczestników koncertu rockowego w Moskwie.

Podczas kolejnego spotkania premierów Izraela i Autonomii Palestyńskiej ustalono, że za miesiąc-półtora armia izraelska wycofa się na pozycje, które zajmowała przed wybuchem intifady we wrześniu 2000.

Nieznaczna większość mieszkańców Korsyki, głosujących w referendum w sprawie zwiększenia autonomii wyspy, opowiedziała się przeciwko zmianom.

Litwa wprowadziła wizy lub specjalne dokumenty tranzytowe (w przypadku podróżujących z albo do Kaliningradu) dla Rosjan. Z pierwszych czterech pociągów tranzytowych wysadzono 57 osób, które nie miały odpowiednich dokumentów. l Niemal jednogłośnie niemiecki Bundestag ratyfikował rozszerzenie UE. Zastrzeżenia mieli jedynie „wypędzeni”, domagający się od Czech anulowania dekretów Benesza, sankcjonujących wysiedlenie z Czechosłowacji Niemców sudeckich.

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpoczął rozpatrywanie skargi w sprawie odmowy rejestracji przez polski sąd Związku Ludności Narodowości Śląskiej.

„Jest reżyser włoski, który robi film o obozach koncentracyjnych. Zasugeruję, by zaangażował pana jako kapo” - powiedział Silvio Berlusconi do Martina Schulza, niemieckiego socjaldemokraty, krytykującego go na forum Parlamentu Europejskiego w związku z niedawną sprawą immunitetu sądowego dla włoskiego przywódcy. Na incydent ostro zareagowali politycy niemieccy i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox. Berlusconi przeprosił.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2003