Na skróty (6-12 XI)

Norman Mailer nie żyje. W wieku 84 lat zmarł w Nowym Jorku pisarz, dziennikarz, dwukrotny laureat Pulitzera. Sławę przyniosła mu napisana w wieku 25 lat antymilitarystyczna, po części autobiograficzna powieść "Nadzy i martwi", opowiadająca o walce podczas II wojny światowej niewielkiego amerykańskiego oddziału z Japończykami na Filipinach. Angażował się w ruch przeciw wojnie w Wietnamie (i był z tego powodu aresztowany), pisał książki o pokoleniu bitników i senatorze McCarthym, biografie, reportaże, scenariusze i sztuki teatralne... Setne urodziny autorki "Pippi". Gdyby żyła, 14 listopada Astrid Lindgren skończyłaby 100 lat - o pisarce, jej bohaterach i ukazujących się nieznanych wcześniej książkach piszemy w "Książkach w Tygodniku". Nagroda im. Jerzego Giedroycia. Laureatem wyróżnienia przyznawanego przez "Rzeczpospolitą" za działalność w imię polskiej racji stanu został Bohdan Osadczuk - ukraiński politolog i sowietolog. "Wierni prawdzie". Nagrodę im. Józefa Mackiewicza otrzymał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski za książkę"Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej". "Czy ewangeliści mogli zafałszować rzeczywistość? Oczywiście, mogli nie napisać o Judaszu, o zaparciu się św. Piotra, o niewiernym Tomaszu. Po dwóch tysiącach lat nikt by ich nie sprawdził. Ale byli wierni prawdzie i dawali jej świadectwo" - mówił ks. Zaleski "Rzeczpospolitej". Goncourtowie. Laureatem Nagrody został Gilles Leroy, autor książki "Alabama Song", opartej na biografii Zeldy Fitzgerald, żony Francisa Scotta Fitzgeralda. Nagroda Poetycka im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Przyznawane za najlepszy debiut roku wyróżnienie otrzymał Krzysztof Bąk, autor tomiku "Znaki wodne". Znalezione w tłumaczeniu. Instytut Książki, Instytuty Kultury Polskiej w Londynie i w Nowym Jorku oraz wydawnictwo W.A.B. ustanowiły nową nagrodę, "Found in Translation Award", przeznaczoną dla tłumaczy literatury polskiej na język angielski. Więcej informacji: . Kolejna gdyńska nagroda. Miasto powołało do życia Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną (w wysokości 50 tys. zł), mającą honorować sztuki napisane w języku polskim i dotąd nieogłoszone drukiem ani niewystawiane na scenie. Szczegóły: Niemcy wspierają Muzeum Historii Żydów Polskich. Niemiecki MSZ przekazał 5 mln euro na rzecz budowy Muzeum, które ma zostać otwarte w Warszawie w połowie 2010 r. Szczegóły: Jazz Jamboree. Do 26 listopada trwa w Warszawie 49. festiwal Jazz Jamboree. Występują m.in. perkusista Jack DeJohnette i jego kwintet, Urszula Dudziak i Zbigniew Namysłowski, zespoły Manhattan Transfer i Take 6, pianista Bernardo Sassetti i akordeonista Richard Galliano. Program: Etiuda&Anima. W dniach 16-22 listopada w Krakowie odbędzie się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, prezentujący blisko 400 filmów - niepokazywanych poza festiwalem etiud studenckich oraz filmów animowanych. Więcej informacji:

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 46/2007

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
"Kiedy pada pytanie, co z kina Kieślowskiego pozosta­ło dzisiaj, mam odczucie, że jego postać i dzie­ło nie przestają drażnić, głównie chyba w śro­dowisku polskiego kina. Proponowałbym więc, żeby zo­stawić psychologiczne urazy i kompleksy, i dostrzec ogromną aktualność, nowocze­sność i piękno jego filmów. Ale może to, co najważniejsze - dostrzec ten potężny ładunek empatii... Wtedy może zaczniemy szczerze roz­mawiać, czego brakuje we współczesnej sztu­ce, a co jest w jego twórczości. Czasem spoty­kając się z interpretacją jego twórczości, łapię się za głowę: jakich strun on do­tykał! Równie często w tych tekstach zamiast opisu jego dzieła widzę jakąś psychodramę, autoanalizę, jakiś psychologiczny opis nie tyle tego, co jest na ekranie, ile problemów, z któ­rymi boryka się autor. Być może szczerość jego filmów, ich siła powodu­je, iż chciałoby się go zamknąć i otworzyć za 20 lat, bo byłoby łatwiej. Nie przeszkadzałyby pytania, które stawiał, tematy, które podej­mował, talent i pracowitość oraz uczciwość, które ewidentnie z jego utworów emanują - mówi Krzysztof Piesiewicz w dyskusji na temat filmów Krzysztofa Kieślowskiego ("Kino" nr 1/2006). - Być może te pojawiające się w Polsce głosy, że jego kino jest anachroniczne, to próba powiedzenia: dosyć z tym facetem, wystarczy! Chciałoby się go przeskoczyć i pójść dalej. My­ślę jednak, że w takim stanie emocji to się nie uda: nie zrobi się nic na jego miarę". Redakcyjną rozmową z udziałem także Natalii Korynckiej-Gruz, Katarzyny Taras, Konrada J. Zarębskiego i Stanisława Zawiślińskiego "Kino" inauguruje Rok Kieślowskiego, w którym obchodzić będziemy 10-lecie śmierci reżysera. Styczniowy numer miesięcznika ukazał się w odnowionej szacie graficznej. Znajdziemy w nim m.in. szkic Piotra Wojciechowskiego o "Harrym Potterze" oraz rozmowę z Agnieszką Odorowicz.
W wieku 88 lat zmarła Birgit Nilsson, wybitna szwedzka śpiewaczka operowa, legendarna odtwórczyni ról wagnerowskich, m.in. Brunhildy w "Pierścieniu Nibelunga" i Izoldy w "Tristanie i Izoldzie".
Paszporty "Polityki" otrzymali w tym roku: Rafał Blechacz (muzyka), Jan Klata (teatr), Robert Kuśmirowski (sztuki piękne), Marek Krajewski (literatura), Przemysław Wojcieszek (film), zespół Skalpel (estrada) oraz Paweł Dunin-Wąsowicz (kreator kultury).
W warszawskim Muzeum Narodowym trwa wielka monograficzna wystawa Józefa Pankiewicza, prezentująca ponad 500 dzieł artysty, którego 140. rocznica urodzin przypada w tym roku. "Trzeba chodzić po tej wystawie z pełną świadomością swoistości tego zjawiska, symptomatycznego dla polskiej sztuki, rzadko radykalnej, rzadko przecierającej szlaki całkiem nowe. Ale trzeba je docenić" - pisze Dorota Jarecka. Obok - recenzja Bogusława Deptuły.