Kultura w skrócie

30 września – 6 października

06.10.2014

Czyta się kilka minut

HERBERT 90

W dniach 27-29 października w Warszawie odbędą się obchody 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta, współorganizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta i Bibliotekę Narodową. W programie m.in. dyskusje o relacjach poezji z religią i polityką, sesja naukowa na temat twórczości autora „Pana Cogito” oraz wspólny wieczór autorski poetów z Polski, Litwy, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Więcej informacji: bn.org.pl/herbert/herbert-2014.

INTERPRETACJE

XVI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” odbędzie się w dniach 8-15 listopada w Teatrze Śląskim w Katowicach. W programie m.in. spektakle „Druga kobieta” Grzegorza Jarzyny, „Dziady” Radosława Rychcika, „Chopin bez fortepianu” Michała Zadary, „Termopile polskie” Jana Klaty, a także „Księga Hioba” w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa z wileńskiego teatru Memo Fortas. Więcej informacji: festiwal-interpretacje.pl.

RÓŻEWICZ OPEN FESTIWAL RADOMSKO

W rodzinnym mieście wielkiego poety od 6 do 13 października odbędzie się festiwal przypominający jego twórczość oraz twórczość jego braci: Stanisława i Janusza. W programie: spektakle teatralne, seanse filmowe i wystawy.

DEDECIUS 2015

Fundacja im. Roberta Boscha zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na Nagrodę im. Karla Dedeciusa dla polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej oraz niemieckich tłumaczy literatury polskiej. Kandydatury można zgłaszać do 31 grudnia. Więcej szczegółów: karl-dedecius-preis.de.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 41/2014

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
"Toczy się wojna podjazdowa o zmianę reguł debaty politycznej - mówi "Gazecie Wyborczej" Zygmunt Bauman. - Jeśli nie przyhamujemy jej w porę, doprowadzi ona do wyeliminowania dyskusji merytorycznej z polskiego życia politycznego. Aby uzmysłowić sobie, o jaką stawkę tu idzie, przypomnijmy epizod z kampanii prezydenckiej. By zdyskwalifikować prezydenckiego kontrkandydata Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Kurski posłużył się argumentem służby jego dziadka w Wehrmachcie. Zamiast wyśmiać autora i spytać go publicznie, jakim sposobem to, co robił jego dziadek przed narodzeniem się wnuka, może rzutować na ocenę jednego z kandydatów do fotela prezydenckiego, politycy i dziennikarze pomknęli do archiwów, by wyszperać, jak długo straszny dziadunio służył w Wehrmachcie i jak się do koszar dostał. Rewolucyjna zmiana w regułach prowadzenia debaty politycznej została w ten sposób zalegalizowana i wyniesiona do rangi reguły. Polityka - zdają się mówić nowi włodarze Polski - to tyle, co tropienie nikczemników, którzy się kryją za odmiennymi poglądami, a pręgierz, dyby, gąsior i pal to główne narzędzia naprawy Rzeczypospolitej".
W wieku 90 lat zmarła w Schruns (Austria) Elisabeth Schwarzkopf, jedna z największych sopranistek zeszłego wieku. Urodziła się w Jarocinie, debiutowała w operze berlińskiej w 1938 r., po czterech latach przeniosła się do Wiednia. Po ślubie z producentem muzycznym Walterem Legge (1953) przyjęła obywatelstwo brytyjskie. Zasłynęła rolami mozartowskimi oraz wykonaniami pieśni Hugo Wolfa i Richarda Straussa. Po raz ostatni wystąpiła na scenie operowej w 1971 r. w Brukseli jako Marszałkowa w "Kawalerze Srebrnej Róży" Straussa, później dawała już tylko recitale pieśni i zajmowała się działalnością dydaktyczną.
Minęła 10. rocznica śmierci Juliana Stryjkowskiego.