Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • O powszechnym obowiązku troski o dzieci mówił Jan Paweł II podczas środowej audiencji generalnej. Papież wspomniał o dzieciach z Biesłana, “ofiarach barbarzyńskiego porwania i okrutnie zamordowanych". Przypomniał, że “znajdowały się w szkole, w miejscu, w którym uczyły się wartości nadających sens historii, kulturze i cywilizacji narodów: wzajemnego szacunku, solidarności, sprawiedliwości i pokoju". Tymczasem “w tych murach doświadczyły gwałtu, nienawiści i śmierci, zgubnych skutków okrutnego fanatyzmu i obłędnej pogardy dla godności ludzkiej". Jan Paweł II mówił także o innych cierpieniach najmłodszych: “Dzieci zmuszane do noszenia broni i wychowywane w nienawiści i zabijaniu; dzieci popychane do żebrania na ulicach, wykorzystywane do łatwych zysków; dzieci maltretowane i upokarzane przez brutalność i nadużycia możnych tego świata; dzieci pozostawione samym sobie, pozbawione ciepła i perspektywy przyszłości; dzieci, które umierają z głodu, dzieci zabijane w licznych konfliktach w różnych regionach świata".
  • O opiekę Maryi “nad ludzkością w godzinie naznaczonej konwulsyjnymi wybuchami przemocy" prosił Jan Paweł II w rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański. Zwracając się do rodaków, pozdrowił i pobłogosławił pielgrzymkę rodzin, która tradycyjnie w drugą niedzielę września udała się do Kalwarii Zebrzydowskiej.
  • Trzeba umieć dostrzec nowe wyzwania, właściwie je ocenić i podjąć odpowiednie wysiłki, aby im sprostać - napisał Jan Paweł II w liście do uczestników VII Kongresu Teologów Polskich. Zdaniem Papieża, Kościół, a wraz z nim teologia “stają wobec wezwania nie tylko do obrony dziedzictwa chrześcijańskiego, ale także do aktywnego wychodzenia do miejsc życia codziennego i współczesnej cywilizacji, aby na drodze dialogu i ewangelizacji skutecznie głosić prawdę o Bogu żywym i Jego zamyśle zbawienia przez Jezusa Chrystusa". Kongres obraduje w Lublinie w dniach 12-15 września pod hasłem “Kościół w życiu publicznym. Teologia polska i europejska wobec nowych wyzwań".
  • Terroryzm należy zwalczać także zbrojnie - oświadczył kard. Roberto Tucci. “Oczywiście byłoby lepiej nie uciekać się do siły, ale w pewnych przypadkach, gdy np. wiadomo o istnieniu obozu szkoleniowego terrorystów, właściwy będzie wymierzony weń atak wojskowy" - stwierdził na antenie Radia Watykańskiego jego były dyrektor.

Kościół w świecie...

  • 11 września w katastrofie śmigłowca nad Morzem Egejskim zginął Piotr VII, prawosławny patriarcha Aleksandrii i całej Afryki - poinformował abp Christodoulos, zwierzchnik greckiej Cerkwi. Patriarcha udawał się na górę Atos. Kościół Aleksandryjski, obejmujący jurysdykcją całą Afrykę, w honorowej hierarchii patriarchatów prawosławia zajmuje drugie miejsce, po Konstantynopolu. Piotr VII był jego zwierzchnikiem od siedmiu lat.
  • Biskupi Indii zażądali od władz ochrony mniejszości religijnych przed atakami hinduistycznych radykałów. Mimo upadku nacjonalistycznego rządu, milcząco popierającego ataki na chrześcijan i muzułmanów, akty terroru nie ustały. W ostatnim czasie zamordowano księdza, innego pobito, sprofanowano kilka kościołów, podrzucono bomby pod dwa meczety. John Dayla, wiceprzewodniczący Katolickiego Związku Wszech Indii, oskarżył Zachód o lekceważenie łamania praw religijnych w jego kraju.
  • Jona Metzger, główny aszkenazyjski rabin Izraela, wezwał zwierzchników religii świata do powołania “stałego zgromadzenia, na wzór zgromadzenia generalnego ONZ". Taka instytucja z siedzibą w Jerozolimie - powiedział - służyłaby braterstwu i współpracy między religiami, będąc dla ich wyznawców świadectwem i przykładem: “Tragiczne jest, że wiele konfliktów na świecie wynika z wyznaniowych różnic, a religię wykorzystuje się jako narzędzie przemocy". Rabin przemawiał podczas 18. edycji międzyreligijnych spotkań “Ludzie i religie", organizowanych w Mediolanie przez Wspólnotę św. Idziego. Zaproszony do dyskusji kard. Walter Kasper stwierdził: “Muzułmanie muszą jasno i oficjalnie zdystansować się od terroryzmu".
  • Shane O’Doherty, w latach 60. zamachowiec z IRA, pod koniec sierpnia wstąpił do seminarium św. Patryka w Dublinie. Jedna z przygotowanych przez niego bomb-listów miała zabić bp. Gerarda Tickle’a, ale szczęśliwym trafem nie wybuchła. W 1970 r. O’Doherty został skazany na 30 lat więzienia. Wyszedł na wolność w 1989 r., zrywając z terroryzmem i zwracając się ku wierze. Żeby dostać się do seminarium, musiał uzyskać dyspensę, bo prawo kanoniczne zabrania przyjmowania doń morderców i tych, którzy targnęli się na księdza lub biskupa.

... i w Polsce

  • Organizacje pozarządowe niosą pomoc humanitarną dla ofiar z Biesłana. Pierwszy transport lotniczy wysłała Polska Akcja Humanitarna (m.in. łóżka wielofunkcyjne, materace przeciw odleżynom, wózki inwalidzkie, kardiometry, aparaty EKG), kolejny zapowiada Caritas Polska (m.in. szkolne plecaki, leki i odzież). Obie instytucje apelują o pomoc. Pieniądze można wpłacać na następujące konta: Caritas Polska PKO BP S.A. I/O Centrum w Warszawie 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem “Osetia" oraz Polska Akcja Humanitarna BPH S.A. 21 1060 0076 0000 3310 0005 5049 z dopiskiem “Biesłan".
  • Ta ostatnia organizacja od czterech lat prowadzi również stałą misję w Czeczenii. Można ją wspomóc wpłatą na konto: Polska Akcja Humanitarna BPH S.A. 56 1060 0076 0000 4011 0000 1906 z dopiskiem “Czeczenia".
  • Salezjanie oddadzą Kredyt Bankowi 12 milionów złotych, pożyczonych przez wiernych za namową księży - poinformowała “Gazeta Wyborcza". 120 osób z parafii św. Jana Bosko w Lubinie wzięło przed kilkoma laty ogromne kredyty, których jednak kapłani - mimo obietnic - nie spłacili. Księża dostarczali rodzinom sfałszowane dokumenty, umożliwiające otrzymanie pożyczki. Gdy skarga świeckich trafiła do Watykanu, zakon postanowił spłacić dług. Do zwrotu pozostało jeszcze 133 mln złotych, a parafianie zapewne i tak staną przed sądem za oszustwo.
  • Przed wprowadzaniem politycznej ideologii do Kościoła ostrzegł abp Józef Życiński podczas uroczystości odpustowych w Chełmie (7 września). “Z bólem przyjąłem, że 26 sierpnia na Jasnej Górze po raz pierwszy w szerokich rzeszach wiernych pojawiły się plakaty informujące, przedstawiciele jakich partii tu stoją" - oświadczył metropolita lubelski, zaś zasłanianie ołtarza politycznymi transparentami nazwał bałwochwalstwem.
  • Kara śmierci może być tak samo grzechem przeciwko ludzkiemu życiu jak zabójstwo czy terroryzm - stwierdziła Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim.
  • W wydanym 10 września oświadczeniu znalazło się ostrzeżenie przed charakterystyczną dla współczesnych społeczeństw pokusą “utrzymania bądź przywrócenia kary śmierci".
  • “Jeśli zajdzie potrzeba, naszą odpowiedzią na inicjatywy wymierzone przeciwko ludzkiemu życiu niech będzie zorganizowany protest" - apelował bp Piotr Libera podczas 11. pielgrzymki Legionu Maryi, apostolskiego ruchu świeckich, na Jasną Górę (11 września). Wśród zagrożeń sekretarz generalny Episkopatu wymienił inicjatywy lewicowych parlamentarzystów oraz decyzję Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (8 lipca), zgodnie z którą “ludzki płód to jeszcze nie osoba i dlatego nie należy się mu ochrona prawna". Ewentualny protest katolików winien być “zorganizowany, widoczny w mediach".
  • Kawałek metalu z World Trade Center zostanie umieszczony w srebrnych koszulkach, które ozdobią obraz Matki Bożej Miłosierdzia w kościele bł. Edmunda Bojanowskiego na Ursynowie. “To symbol otwarcia się na Boże miłosierdzie" - podkreśla ks. Adam Zelga, proboszcz parafii, do której należą m.in. pracownicy amerykańskiej ambasady. W trzecią rocznicę ataku z 11 września 2001 r. mały fragment jednej z wież WTC poświęcił bp Piotr Jarecki.
  • Komendant powiatowy policji w Wieluniu twierdzi, że Radio Maryja zakłóca pracę służbowych radiostacji. Problemy pojawiły się przed rokiem: “Był nawet moment, że program rozgłośni słychać było przez 20-30 minut" - poinformował oficer prasowy. Na skutek zakłóceń dyżurny słyszy program Radia Maryja, a znajdujący się w terenie policjanci - ciszę. Komendant zgłosił usterkę do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty dopiero po ukazaniu się artykułu w prasie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2004