OBRAZ TYGODNIA

21 – 27 sierpnia 2012

27.08.2012

Czyta się kilka minut

Breivik skazany. Norweski sąd uznał człowieka, który zamordował 77 osób na wyspie UtØya i w Oslo, za poczytalnego i skazał go na najwyższy możliwy wymiar kary – 21 lat więzienia z możliwością przedłużenia, jeśli w przyszłości sędziowie uznają, że nadal stanowi zagrożenie dla społeczeństwa. Po ogłoszeniu wyroku Anders Breivik przeprosił „nacjonalistycznych bojowników”, że nie zabił więcej osób.


Wokół Syrii. Przywódcy światowi odbyli cykl konsultacji na temat kraju, którego przywódca Baszar al-Asad rozważa użycie broni chemicznej do stłumienia protestów opozycji. Prezydent USA Barack Obama zagroził, że jeśli syryjski dyktator sięgnie po takie środki, dojdzie do międzynarodowej interwencji wojskowej.


Republikański skandal. Kongresmen i kandydat na senatora Todd Akin uzasadniał potrzebę wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji tłumaczeniem, że w razie „prawdziwego gwałtu” ciało kobiety potrafi „zablokować” ciążę, więc zasłanianie się okolicznością gwałtu jako dającą prawo do aborcji nie wchodzi w grę. Od poglądów Akina odciął się republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney, a Barack Obama powiedział, że „gwałt to gwałt”.


Odwołany, zostaje. Prezydent Rumunii Traian Basescu nie przestanie pełnić obowiązków głowy państwa – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Lipcowe referendum, którego 88 proc. uczestników domagało się odwołania Basescu jest nieważne, bo jego frekwencja nie przekroczyła 50 proc.


Bezdomny Instytut. Należąca dotąd do spółki Ruch główna siedziba IPN, warszawski biurowiec przy ul. Towarowej, została sprzedana innej firmie. W nieokreślonym jeszcze terminie Instytut będzie się musiał wyprowadzić, co – zdaniem jego prezesa Łukasza Kamińskiego – grozi kompletnym paraliżem działalności, nie ma też mowy o odzyskaniu pieniędzy zainwestowanych w adaptację używanego od 10 lat budynku. Wcześniejszy zakup siedziby przez IPN nie wchodził w grę z powodu cięć budżetowych; ministerstwo skarbu proponuje nowe lokalizacje.


Lustracja i buczenie. 95-letni gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich, został na łamach „Rzeczpospolitej” oskarżony o tajną współpracę z SB – kilka tygodni po tym, jak krytykował buczenie części uczestników obchodów rocznicy Powstania na uczestniczących w nich polityków partii rządzącej. Sam generał – jako osoba prywatna niepodlegający lustracji – przyznaje się do kontaktów z SB, choć twierdzi, że był w niej „wtyką” środowisk antykomunistycznych.


Amber Gold i pozwy. Blisko tysiąc osób złożyło do gdańskiej prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i z żądaniem zwrotu ponad 60-milionowego majątku. Sąd będzie rozpatrywał również cztery wnioski o ogłoszenie upadłości spółki – choć nie ma wśród nich tego zapowiadanego przez samo Amber Gold.


Źle rząd, kiepsko premier, nie najgorzej Platforma. 70 proc. badanych przez TNS Polska wystawia negatywną ocenę ekipie Donalda Tuska, 65 proc. – samemu premierowi. W sondażu CBOS tymczasem PO ma 36 proc. poparcia (o 4 proc. więcej niż przed miesiącem), podczas gdy PiS, którego lider Jarosław Kaczyński od kilku tygodni nie pokazuje się publicznie – 22 proc.


Ziobro ma przeprosić. Lider Solidarnej Polski przegrał proces o naruszenie dóbr osobistych Grzegorza Schetyny: ma przeprosić go na antenie Radia Maryja za wypowiedziane tam niegdyś słowa, że prominentny polityk PO jest „ciemną postacią, nie szarą eminencją”.


Kora oskarżona. Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko popularnej piosenkarce Oldze J. – za posiadanie 3 gramów marihuany grozi jej do 3 lat więzienia. Informacja wywołała burzę w mediach: w obronie dawnej wokalistki Maanamu wystąpiło wielu celebrytów, a także Janusz Palikot. „Posiadanie niewielkiej ilości marihuany nie powinno być karane” – powiedział b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.


Znów pożar. 5 tys. m kw. hal z azjatyckimi towarami strawił pożar w Wólce Kosowskiej. Częstotliwość pożarów w tym miejscu (hale płonęły już w 2009 r. i 2011 r.) nasuwa policji podejrzenia, że nie wybuchają one przypadkowo.


Ostatnia podróż. W wieku 82 zmarł Neil Armstrong – pierwszy człowiek, który stanął na Księżycu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 36/2012