OBRAZ TYGODNIA

27 marca - 2 kwietnia 2012

03.04.2012

Czyta się kilka minut

Sześćdziesiąt siedem. Koalicja PO-PSL porozumiała się w sprawie reformy emerytalnej. Polacy będą pracować do ukończenia 67. roku życia, choć jeśli nie będą mogli znaleźć zatrudnienia, dostaną możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę (kobiety od 62 lat, mężczyźni – od 65, po przepracowaniu odpowiednio 35 i 40 lat), przy czym wypłacana im w tym okresie emerytura częściowa będzie obliczana na podstawie połowy zgromadzonego kapitału. W Sejmie koalicjanci – przy wsparciu wstrzymującego się od głosu Ruchu Palikota – odrzucili wsparty przez 2 mln podpisów wniosek NSZZ „Solidarność” o przeprowadzenie referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego.

Nietajne więzienie. „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że prokuratura postawiła zarzuty Zbigniewowi Siemiątkowskiemu, b. szefowi Agencji Wywiadu, w związku z jego udziałem w organizowaniu na terenie Polski ośrodka, w którym CIA w latach 2002-03 przetrzymywała i torturowała podejrzanych o terroryzm. Siemiątkowskiemu grozi co najmniej 10 lat więzienia, zaś jego ówczesnemu zwierzchnikowi, premierowi Leszkowi Millerowi – odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu. Donald Tusk komentując sprawę powiedział, że Polska nie jest bantustanem, gdzie politycy, „nawet pod rękę z największym mocarstwem świata”, coś załatwiają pod stołem.

Debata o suwerenności. W exposé przed Sejmem minister Radosław Sikorski tłumaczył, że miarą prawdziwej suwerenności kraju jest oprocentowanie krajowych obligacji, opowiadał się za pogłębieniem integracji UE i jej ewolucji w stronę federacji. Wystąpienie zostało ostro skrytykowane przez PiS i Solidarną Polskę oraz poparte co do generalnych kwestii przez SLD i Ruch Palikota.

Kobylański antysemitą. Działacz polonijny z Urugwaju i sponsor Radia Maryja Jan Kobylański przegrał proces z szefem polskiej dyplomacji. „Proces bezspornie wykazał antysemickie poglądy Jana Kobylańskiego, wobec czego określenie go przez Radosława Sikorskiego antysemitą może być uznane za łagodne” – uzasadniła werdykt sędzia Bożena Chłopecka.

Smoleńskie mgły. „Coraz bardziej wygląda to na zamach” – powiedział Jarosław Kaczyński uczestnikom konferencji o katastrofie smoleńskiej, zorganizowanej w gmachu Parlamentu Europejskiego. Pytał też, skąd polski minister spraw zagranicznych już niewiele po godz. 9 wiedział, że wszyscy zginęli, co skłoniło Radosława Sikorskiego do upublicznienia rozmów, jakie pracownik Centrum Operacyjnego MSZ prowadził wówczas m.in. z będącym w Smoleńsku ambasadorem Jerzym Bahrem.

Pierwsza wizyta. Nowy prezydent Niemiec Joachim Gauck w inauguracyjną podróż zagraniczną wybrał się do Warszawy.

Hiszpania przeciw cięciom. Reformy na rynku pracy, ułatwiające pracodawcom zwalnianie pracowników, w połączeniu z oszczędnościami budżetowymi i podwyżką podatków, doprowadziły do strajku sektora publicznego. Do podobnych protestów, będących stałym elementem greckiego pejzażu, doszło ostatnio w Portugalii, kolejne spodziewane są we Włoszech.

Papież na Kubie. Benedykt XVI nie spotkał się z miejscowymi dysydentami, znalazł natomiast czas dla Fidela Castro. Do Kubańczyków zaapelował, aby walczyli o „nowe, lepsze społeczeństwo, otwarte i bardziej godne człowieka”, czego nie uda się osiągnąć „bez przebaczenia i wzajemnego zrozumienia”.

Z aresztu do parlamentu. Legendarna birmańska opozycjonistka i laureatka pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi została dopuszczona do startu w wyborach uzupełniających i będzie zasiadać w ławach poselskich. Wybory powszechne mają się odbyć w 2015 r.

Historyczna głodówka. Sześciu działaczy Solidarności z lat 80. głodowało w jednym z krakowskich kościołów na znak protestu przeciwko zmianom w podstawie programowej szkół ponadgimnazjalnych, dotyczących zakresu i sposobu uczenia historii (ministerstwo edukacji zapewnia, że reforma przyczyni się do poprawienia poziomu edukacji historycznej Polaków).

Teatr protestu. W Międzynarodowym Dniu Teatru kilkudziesięciu najwybitniejszych twórców różnych pokoleń – od Wajdy przez Lupę po Strzępkę i Demirskiego – zaprotestowało przeciwko postępującej komercjalizacji publicznych scen. Hasło akcji: „Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 15/2012