Kultura w skrócie

31 lipca – 6 sierpnia

Zmarła Wanda Chotomska. Poetka, klasyczka polskiej literatury dla dzieci, autorka ponad 200 książek oraz telewizyjnej dobranocki „Jacek i Agatka”, pomysłodawczyni Orderu Uśmiechu. Miała 87 lat. Więcej o Wandzie Chotomskiej pisze Joanna Olech w dziale Kultura.

Źle się dzieje w Starym. Marek Mikos, który na stanowisku dyrektora Starego Teatru zastąpił Jana Klatę, zapowiedział inaugurację nowego sezonu: 2 września ma odbyć się w Krakowie, m.in. na Rynku, głośne czytanie „Wesela”. Rzecz w tym, że do tego przedsięwzięcia dyrektor nie zaprosił aktorów własnego teatru, skądinąd mającego w repertuarze właśnie „Wesele” w reż. Klaty. Decyzję skrytykował nawet Michał Gieleta, zastępca Mikosa ds. artystycznych.

Oleszczyk w TVP. Michał Oleszczyk, krytyk filmowy, były dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni, otrzymał stanowisko zastępcy dyrektora TVP ds. repertuaru filmowego. Jako szef Festiwalu Oleszczyk spotkał się z krytyką polityków Prawa i Sprawiedliwości po tym, jak nie dopuścił do uczestnictwa w nim filmu „Historia Roja”. Dziś współpracować będzie z Mateuszem Matyszkowiczem, szefem TVP 1 oraz dyrektorem TVP Kultura, wcześniej zaś redaktorem naczelnym „Frondy LUX” i jednym z autorów TV Republika.

Muzyka w Raju. XV edycja tego festiwalu odbędzie się w Paradyżu w dniach 18–26 sierpnia. Tym razem głównym tematem koncertów będzie twórczość Jerzego Filipa Telemanna. W programie znajdą się jednak także utwory średniowieczne i renesansowe – w wykonaniu artystów szwajcarskich. Więcej informacji: www.muzykawraju.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 33/2017

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
"Toczy się wojna podjazdowa o zmianę reguł debaty politycznej - mówi "Gazecie Wyborczej" Zygmunt Bauman. - Jeśli nie przyhamujemy jej w porę, doprowadzi ona do wyeliminowania dyskusji merytorycznej z polskiego życia politycznego. Aby uzmysłowić sobie, o jaką stawkę tu idzie, przypomnijmy epizod z kampanii prezydenckiej. By zdyskwalifikować prezydenckiego kontrkandydata Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Kurski posłużył się argumentem służby jego dziadka w Wehrmachcie. Zamiast wyśmiać autora i spytać go publicznie, jakim sposobem to, co robił jego dziadek przed narodzeniem się wnuka, może rzutować na ocenę jednego z kandydatów do fotela prezydenckiego, politycy i dziennikarze pomknęli do archiwów, by wyszperać, jak długo straszny dziadunio służył w Wehrmachcie i jak się do koszar dostał. Rewolucyjna zmiana w regułach prowadzenia debaty politycznej została w ten sposób zalegalizowana i wyniesiona do rangi reguły. Polityka - zdają się mówić nowi włodarze Polski - to tyle, co tropienie nikczemników, którzy się kryją za odmiennymi poglądami, a pręgierz, dyby, gąsior i pal to główne narzędzia naprawy Rzeczypospolitej".
W wieku 90 lat zmarła w Schruns (Austria) Elisabeth Schwarzkopf, jedna z największych sopranistek zeszłego wieku. Urodziła się w Jarocinie, debiutowała w operze berlińskiej w 1938 r., po czterech latach przeniosła się do Wiednia. Po ślubie z producentem muzycznym Walterem Legge (1953) przyjęła obywatelstwo brytyjskie. Zasłynęła rolami mozartowskimi oraz wykonaniami pieśni Hugo Wolfa i Richarda Straussa. Po raz ostatni wystąpiła na scenie operowej w 1971 r. w Brukseli jako Marszałkowa w "Kawalerze Srebrnej Róży" Straussa, później dawała już tylko recitale pieśni i zajmowała się działalnością dydaktyczną.
Minęła 10. rocznica śmierci Juliana Stryjkowskiego.