Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • “Wraz z Pięćdziesiątnicą wypełnia się objawiony Abramowi plan Boga, iż powoła On lud nowy" - powiedział Jan Paweł II przed niedzielną modlitwą “Regina Caeli" w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. “W tym dniu rodzi się Kościół, mistyczne Ciało Chrystusa, rozproszone po całym świecie" - dodał. Podkreślił też, że wierni “ukształtowani przez Ducha na podobieństwo Chrystusa, nowego człowieka" stają się “Jego świadkami, siewcami nadziei, wprowadzającymi miłosierdzie i pokój".
  • O znaczeniu ruchów kościelnych i nowych wspólnot mówił Jan Paweł II podczas Nieszporów w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Ruchy są “opatrznościową odpowiedzią, wzbudzaną przez Ducha Świętego" na dzisiejszą potrzebę ewangelizacji, która wymaga “dojrzałych osobowości chrześcijańskich" i “żywych wspólnot" - powiedział Papież. Jan Paweł II pozdrowił polską młodzież zgromadzoną na modlitewnym czuwaniu nad jeziorem lednickim (zobacz artykuł obok) oraz licznie zebranych na Placu św. Piotra członków Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że dzięki Odnowie wielu chrześcijan na nowo odkryło Zesłanie Ducha Świętego jako rzeczywistość żywą i obecną w ich codziennym życiu.
  • Podczas środowej audiencji ogólnej Jan Paweł II przypomniał o swojej pierwszej wizycie w Polsce. “Zbliżamy się do Wielkiej Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Na pamięć przychodzą mi słowa, które wypowiedziałem 25 lat temu na Placu Zwycięstwa w Warszawie, dziś Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego: »Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!«. Myśląc o obecnej rzeczywistości, powtarzam te wciąż aktualne słowa w mojej codziennej modlitwie: »Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi! Tej naszej Ziemi!«" - powiedział Papież do rodaków.
  • Nominacje. Nowym archiprezbiterem Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie został kard. Bernard Francis Law, były arcybiskup Bostonu (ustąpił w 2002 roku w następstwie skandalu księży-pedofilów w jego archidiecezji; kardynała oskarżano o tuszowanie takich spraw. “Wszystkich, którzy cierpieli z powodu moich zaniedbań i błędów przepraszam i proszę o wybaczenie" - napisał, odchodząc z urzędu). Zastąpił włoskiego kardynała Carlo Furno. Z kolei bp Agostino Vallini, dotychczasowy ordynariusz podrzymskiej diecezji Albano (na jej terenie leży Castel Gandolfo), został prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej - na miejsce kard. Mario Francesco Pompeddy, który ukończył 75. rok życia. Najwyższy Trybunał jest ostatnią instancją sądowniczą Stolicy Apostolskiej w sprawach apelacyjnych.
  • W Watykanie ogłoszono “lineamenta" przed Synodem Biskupów poświęconym Eucharystii. Opracowanie takiego dokumentu stanowi pierwszy etap przygotowań do Synodu, zaplanowanego na październik przyszłego roku. Temat zgromadzenia biskupów - “Eucharystia źródłem i szczytem życia i posłannictwa Kościoła" - wybrał Jan Paweł II. Dokument składa się z siedmiu rozdziałów wraz z kwestionariuszem, zawierającym dwadzieścia pytań. Rozesłano go do lokalnych Episkopatów.

Kościół w świecie...

  • W Kościele w USA nie cichnie debata na temat udzielania komunii świętej politykom-katolikom, którzy odrzucają nauczanie Kościoła na temat aborcji. 27 maja głos zabrał kolejny biskup: Donald W. Wuerl z Pittsburgha. Stwierdził, że tacy politycy powinni sami zrezygnować z przystępowania do sakramentu Eucharystii. Pastoralna tradycja Kościoła - podkreślił - decyzję w takich sprawach pozostawia sumieniu jednostki. Biskup zauważył, że watykański dokument z 2002 roku o udziale katolików w życiu politycznym uważa aborcję i popieranie aborcyjnego prawa za zło, ale nie mówi o sankcjach wobec proaborcyjnych polityków. Wedle sondażu, przeprowadzonego przez Instytut Zogby w USA, 80 proc. amerykańskich katolików raczej nie poprze katolickiego kandydata na prezydenta, który opowiada się za aborcją.
  • Święty Synod greckiej Cerkwi unieważnił - dokonany niezgodnie z prawem kanonicznym i wbrew woli patriarchy Bartłomieja I - wybór trzech biskupów dla stolic na północy Grecji, podlegających jurysdykcyjnie Patriarchatowi Konstantynopolowi (28 maja). Miesiąc temu patriarchat w odpowiedzi na taki wybór zerwał komunię eucharystyczną z arcybiskupem Christodoulosem, zwierzchnikiem greckiego prawosławia. Sam Christodoulos ostatnią uchwałę synodu określił jako “złożenie ofiary dla zachowania pokoju kościelnego" w prawosławiu.
  • Kościoły Afryki z radością przyjęły podpisanie porozumienia między islamskim rządem Sudanu a chrześcijańsko-animistyczną Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu, rebeliancką organizacją militarną. Porozumienie może zakończyć trwającą od 21 lat wojnę domową. “To wspaniała wiadomość - powiedział bp Joseph Abangite Gasi z Kościoła katolickiego - Jesteśmy prawdziwie zmęczeni wojną". Dotychczas islamskie władze z Północy dokonywały - przy milczeniu opinii światowej - systematycznego ludobójstwa na chrześcijanach i animistach z Południa.
  • Katoliccy biskupi Anglii i Walii opublikowali dokument - “Pielęgnując życie" - poświęcony m.in. aborcji, homoseksualizmowi i antykoncepcji. Ostro potępili usuwanie ciąży, ale w odniesieniu do innych zagadnień - jak twierdzą komentatorzy - posłużyli się językiem łagodniejszym niż dokumenty Watykanu, szczególnie w odniesieniu do antykoncepcji. “Nikt nie może oczekiwać, że Kościół od razu znajdzie odpowiedź na wszystkie szczegółowe pytania. Księża i biskupi nie zawsze są ekspertami i nie mają gotowych rozwiązań wszystkich problemów (dotyczy to nawet najpoważniejszych dylematów)" - podkreślili biskupi.
  • Blisko miliard euro - taką sumę uzyskał w tym roku Kościół katolicki we Włoszech z tytułu funduszu “ośmiu promili". Co roku Włosi mogą przeznaczyć 0,08 proc. swoich podatków na działalność charytatywną albo związki wyznaniowe. W tym roku 87 proc. podatników zdecydowało się wesprzeć Kościół katolicki.

... i w Polsce

  • Nie możemy się zgodzić na bylejakość życia publicznego, ten bałagan musi się wreszcie skończyć - podkreślił abp Damian Zimoń w orędziu, wygłoszonym podczas pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (30 maja). Odczytano też skierowane do pielgrzymów posłanie Jana Pawła II: “Docierają do mnie wiadomości o trudnej sytuacji Śląska i tych regionów Polski, w których przemiany gospodarcze niosą ze sobą wzrost bezrobocia" - napisał Papież. Dodał, że taka bolesna sytuacja prowadzi do nieustannego poczucia zagrożenia oraz w wielu przypadkach do wyzysku: “Dlatego zwracam się szczególnie do odpowiedzialnych za przestrzeganie praw pracowniczych, aby dołożyli wszelkich starań, by szacunek dla człowieka i jego pracy przeważał nad chęcią osiągnięcia jak największego zysku. Proszę pracodawców, aby szanowali prawo pracownika do godziwego wynagrodzenia, do bezpieczeństwa, do opieki zdrowotnej i do odpoczynku. Wszystkich - i pracodawców, i pracowników - wzywam do poszanowania niedzieli z jej centralnym momentem, jakim jest Msza święta. Niech sławne na Śląsku powiedzenie: »Niedziela Boża i nasza« nie traci swojej wymowy i mocy" - zaznaczył Papież. Do Piekar przybyli pielgrzymi z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy, w sumie 70 tysięcy mężczyzn.
  • Rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie został ks. Jan Maciej Dyduch, profesor prawa kanonicznego (24 maja). Trzyletnią kadencję - zastępując bp. Tadeusza Pieronka - rozpocznie 1 września. Tego samego dnia rządy nad wrocławskim Papieskim Wydziałem Teologicznym obejmie ks. Józef Pater, dotąd prorektor i profesor teologii. Zastąpi ks. prof. Ignacego Deca (został biskupem świdnickim).
  • W minionym tygodniu w wielu diecezjach odbyły się święcenia kapłańskie. W diecezji tarnowskiej, która od lat legitymuje się największą liczbą powołań na świecie, na prezbiterów wyświęcono 43 diakonów.
  • W ostatni weekend maja odbyło się 21. Spotkanie Ekumeniczne Młodych w Kodniu nad Bugiem. Były modlitwy w różnych rytach liturgicznych i prelekcje: o judaizmie, prawosławiu, katolicyzmie, islamie. Arcybiskup rzymskokatolicki Alfons Nossol - już tradycyjnie - skierował do uczestników list z wezwaniem, aby byli sługami pojednania. Mimo zimna, komarów i niewielkiej frekwencji (zaledwie sto osób) było ciepło i ekumenicznie. (Jan Turnau, "Gazeta Wyborcza")

W poprzednim numerze “Tygodnika" w kronice religijnej pomyliliśmy imię Pani Urbanowicz, nieżyjącej już wieloletniej Przyjaciółki naszego pisma: zamiast Alina winno być Aniela. Przepraszamy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2004