Kronika

6 – 9 sierpnia

12.08.2013

Czyta się kilka minut

W hierarchii wartości i norm cenionych przez Polaków wiara religijna jest najważniejsza dla 12 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego badania CBOS. Od 2005 r. niezmiennie na szczycie jest szczęście rodzinne, które wskazuje w pierwszej kolejności aż 82 proc. Polaków. Po nim jest zdrowie (74 proc.).


Wzrost znaczenia wiary religijnej, obok zdrowia i spokoju, widać zwłaszcza wśród osób starszych. Ogólne tendencje ujawniające się w deklarowanym systemie wartości ankietowanych „wskazują na przypisywanie coraz mniejszego znaczenia wierze religijnej (od 2005 roku spadek wskazań o 7 punktów procentowych)”. Spadek odnotowują także „pomyślność ojczyzny” (o 5 punktów), „bogactwo” (o 6 punktów) oraz „wykształcenie” (spadek o 4 punkty). „Wyższy poziom religijności mierzonej częstością uczestnictwa w praktykach religijnych sprzyja częstszemu podkreślaniu wartości wiary religijnej oraz pomyślności ojczyzny, natomiast mniejsza religijność wiąże się z przypisywaniem większego znaczenia bogactwu. Osoby w ogóle niepraktykujące religijnie nieco częściej niż pozostałe akcentują też rolę przyjaźni, życia pełnego przygód i wrażeń oraz wolności głoszenia własnych poglądów” – wynika z badania.


Prawosławny duchowny, ks. Paweł Adelgejm, który m.in. wzywał do zwolnienia z więzienia członkiń antyputinowskiej grupy Pussy Riot, został zasztyletowany w Pskowie. Według policji sprawcą jest 27-letni mężczyzna z problemami psychicznymi, przez trzy dni mieszkający u kapłana, który po zabójstwie sam siebie zranił nożem. Obecnie przebywa w szpitalu. Ks. Adelgejm był znany z krytyki coraz ściślejszej więzi między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i państwem.


Zdaniem arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego Kościół Anglii nie może ignorować opinii społecznych popierających małżeństwa homoseksualne. Występując w czasie jednej z konferencji w Wielkiej Brytanii, honorowy zwierzchnik anglikanów odniósł się do niedawno uchwalonej ustawy zezwalającej na tego typu związki. „Kościół Anglii musi uznać, że następuje rewolucja w podejściu do ludzkiej seksualności, zwłaszcza wśród młodych. Ignorowanie takich zjawisk jak małżeństwa homoseksualistów byłoby głupie” – powiedział hierarcha. Arcybiskup przyznał, że choć przegłosowanie ustawy było dla Kościoła rozczarowujące, jednocześnie było wyrazem potrzeb, „których należy słuchać i na które trzeba reagować”. „Występowałem i głosowałem [abp Canterbury zasiada w Izbie Lordów – przyp. red.] przeciwko tej ustawie – mówił przed tygodniem Justin Welby – ale równocześnie słucham i słyszę odgłosy nadciągającej rewolucji. Zmiana, która dotyczy większości ludzi, zwłaszcza młodych, jest właśnie rewolucją, na którą musimy zwrócić uwagę”. Wcześniej abp Canterbury ostrzegł biskupów, że sprzeciw Kościoła wobec przyznania homoseksualistom przywilejów małżeńskich może skutkować wrogością wobec Kościoła.


Koniec ramadanu, muzułmańskiego miesiąca postu. Zakończone 10 sierpnia Id al-Fitr, trzydniowe Święto Zakończenia Postu, to czas odpoczynku, spotkań w gronie bliskich i przyjaciół, po miesiącu ramadanu, w którym wiernych od wschodu do zachodu słońca obowiązywał m.in. zakaz jedzenia, picia, palenia czy uprawiania seksu. Post ma służyć wzmocnieniu wiary i dyscypliny u bogobojnych muzułmanów. Jednak w wielu krajach islamskich obchody przebiegają w cieniu politycznych napięć. W Indonezji święto przebiega w atmosferze wzmożonej czujności sił bezpieczeństwa po tym, gdy przed buddyjską świątynią w Dżakarcie nieznani sprawcy dokonali ataku, w którym ranna została jedna osoba. Niespokojnie było też na południu Filipin, gdzie w czasie ramadanu doszło do serii zamachów, których mieli się dopuścić islamscy separatyści. Większość mieszkańców Filipin to katolicy. Przed możliwością wzmożonych ataków muzułmańskich separatystów ostrzegły też władze buddyjskiej Tajlandii. Z kolei w Turcji koniec ramadanu obchodzony jest spokojnie. Prezydent kraju zaapelował o narodowe pojednanie, które zbliży kraj do członkostwa w Unii Europejskiej. Wcześniej w Stambule i innych miastach panowało napięcie wywołane brutalnym stłumieniem przez władze antyrządowych protestów.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2013