KRONIKA

12 – 18 lutego 2013

18.02.2013

Czyta się kilka minut

Kobieta w mentalności watykańskiej nie istnieje, nie odgrywa znaczącej roli. Kobiety nie piastują tu żadnych ważnych stanowisk. Z założenia Watykan to męski świat.
Magdalena Wolińska-Riedi, jedyna polka mająca watykańskie obywatelstwo, „Wysokie Obcasy”, 14 Lutego 2013.


Papież rozpoczął rekolekcje. Po intensywnym tygodniu w niedzielę wieczorem 17 lutego Benedykt XVI wraz z pracownikami Kurii Rzymskiej rozpoczął wielkopostne rekolekcje, które potrwają do soboty 23 lutego rano. Głosi je przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi. W tym czasie nie będzie żadnych papieskich audiencji. Wcześniej Papież spotkał się z pielgrzymami licznie przybyłymi na modlitwę „Anioł Pański”. „Dziękuję bardzo za modlitewne wsparcie i duchową bliskość w tych szczególnych dniach dla Kościoła i dla mnie” – powiedział Benedykt XVI po polsku. Podczas spotkania z klerem rzymskim 14 lutego Benedykt XVI w 45-minutowym improwizowanym przemówieniu mówił o znaczeniu Soboru Watykańskiego II. Papież zauważył, że prócz „prawdziwego Soboru Ojców” był też „sobór mediów”, który „był tym dominującym, bardziej skutecznym i spowodował tak wiele klęsk, problemów, nieszczęść: zamknięte seminaria, klasztory, banalizację liturgii”. „Przeżywanie Wielkiego Postu w bardziej intensywnej i widocznej komunii kościelnej, przezwyciężając indywidualizm i rywalizację, jest pokornym i cennym znakiem dla tych, którzy są daleko od wiary, lub dla ludzi obojętnych” – przypominał w Środę Popielcową.


Konklawe wcześniej. Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi nie wykluczył, że konklawe może rozpocząć się wcześniej, niż 15-20 dni od ogłoszenia sede vacante, czyli od 28 lutego. W przepisach kościelnych okres ten jest przewidziany na zorganizowanie obrzędów pogrzebowych zmarłego papieża i przygotowanie się przez kardynałów do konklawe. Kardynałowie o konieczności wyboru papieża dowiedzieli się wcześniej, dlatego ks. Lombardi przyznał, że być może o wcześniejszej dacie konklawe dowiemy się już 1 marca. Do wyboru papieża uprawnionych będzie 117 kardynałów z 51 krajów, w tym 28 Włochów, 11 Amerykanów, 6 Niemców. Brazylia, Hiszpania i Indie mają po 5 purpuratów; Francja i Polska – po 4; Kanada i Meksyk po 3 elektorów; a Argentyna, Nigeria i Portugalia – po 2. Wybierać papieża będą Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz z Polski oraz Zenon Grocholewski i Stanisław Ryłko z Watykanu.


Cud za przyczyną Jana Pawła II. Do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotarła dokumentacja o cudownym uzdrowieniu za przyczyną bł. Jana Pawła II – ujawnił watykanista „La Stampy”, Andrea Tornielli. Otwiera to drogę do kanonizacji Papieża-Polaka. Zanim nowy papież wyda dekret o cudzie, na temat uzdrowienia wypowiedzieć się muszą jeszcze konsulta medyczna, komisja teologiczna oraz kardynałowie i biskupi – członkowie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.


List krakowskiego metropolity. „Obowiązkiem chrześcijańskich parlamentarzystów jest udział w ustanawianiu godziwych praw i sprzeciw wobec prób tworzenia praw naruszających godność człowieka, zniekształcających obraz małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety i godzących w ludzkie życie od jego poczęcia” – napisał metropolita krakowski w liście na Wielki Post. Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że powołaniem wszystkich wierzących „jest niegodzenie się ze złem, nawet zadekretowanym w ludzkich ustawach i nieprzyjmowanie obyczajów nie mających nic wspólnego z prawem Bożym”. Arcybiskup krakowski zapowiedział, że 23 czerwca w obecności Episkopatu Polski zostanie poświęcone sanktuarium bł. Jana Pawła II w łagiewnickim Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. W tym dniu kard. Dziwisz razem z bp. Tadeuszem Rakoczym i bp. Janem Zającem obchodzić będą 50-lecie święceń kapłańskich, które przyjęli z rąk bp. Karola Wojtyły.


Być kobietą w Watykanie. „Kobiet mieszkających w Watykanie i posiadających obywatelstwo watykańskie jest około 30 razem z moimi małymi córeczkami. Staramy się trzymać razem” – opowiada Magdalena Wolińska-Riedi, żona papieskiego gwardzisty, w rozmowie w „Wysokich Obcasach”. Jest jedyną Polką z obywatelstwem watykańskim. W Watykanie nie ma urlopów macierzyńskich, do niedawna kobiety nie mogły mieć własnego konta w banku watykańskim. Dopiero od kilku lat wśród specjalistów watykańskiej przychodni jest ginekolog. Za to jest – jak mówi Wolińska-Riedi – „fantastyczna służba zdrowia”, a mieszkańcy Watykanu „czują się bezpiecznie”. „Nie zamierzam burzyć wielowiekowej tradycji. Nie czuję się poniżona czy pominięta” – stwierdza Polka.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2013