KRONIKA

5 – 10 grudnia

10.12.2012

Czyta się kilka minut

To wydarzenie traktuję jako błogosławioną winę. (...) Proszę o modlitwę, abym z tego doświadczenia wyszedł lepszym człowiekiem, kapłanem i biskupem. (Bp Piotr Jarecki do dziekanów archidiecezji warszawskiej sześć tygodni po kolizji drogowej, którą spowodował pod wpływem alkoholu).


Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej próbował zniszczyć 58-letni mieszkaniec Świdnicy. W niedzielę 9 grudnia rano mężczyzna rzucił w kierunku obrazu pojemniki z czarną farbą. Jasnogórską ikonę ocaliła kuloodporna szyba. Sprawca został zatrzymany przez policję. „Najpewniej zostanie mu postawiony zarzut publicznego znieważenia uczuć religijnych – poinformowała podinspektor Joanna Lazar, rzeczniczka prasowa częstochowskiej komendy policji. Podkreśliła zarazem, że w toku dochodzenia bardzo ważne będą badania poczytalności mężczyzny. Do wielkiej modlitwy ekspiacyjnej całego Kościoła częstochowskiego wezwał abp Wacław Depo. Zdaniem metropolity częstochowskiego niedzielne zdarzenie oraz inne akty profanacji „są skutkiem trwającej od dłuższego czasu antykościelnej i antychrześcijańskiej nagonki niektórych ugrupowań politycznych i mediów”.


Ze względu na mój czyn – bolesny i gorszący – znaleźliście się w wielu trudnych sytuacjach. Chciałem za to przeprosić, a jednocześnie podziękować za waszą postawę” – powiedział bp Piotr Jarecki podczas kongregacji dziekanów archidiecezji warszawskiej 7 grudnia. W obecności kard. Kazimierza Nycza i dwóch biskupów pomocniczych oraz ponad setki kapłanów przyznał, że w najbliższym czasie jego zaangażowanie duszpasterskie będzie bardzo ograniczone, „a w niektórych przypadkach nawet zawieszone”. Wspomniał też, że 27 grudnia sąd ma ogłosić wyrok w sprawie kolizji drogowej, którą spowodował pod wpływem alkoholu. Biskup ujawnił, że wyjeżdża na rekolekcje ignacjańskie, które będzie odprawiać pierwszy raz.


Pokajajcie się, opamiętajcie się – zaapelował do mafiosów z kamorry kard. Crescenzio Sepe. Podczas święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny metropolita Neapolu zwrócił się do mafiosów: „Myślcie o waszych dzieciach i waszych żonach, kiedy chcecie popełnić zbrodnię pozbawiając życia waszego bliźniego”. Hierarcha potępił tragiczne wydarzenia sprzed kilku dni, gdy płatni zabójcy mafii zastrzelili ściganego przez siebie mężczyznę na dziedzińcu przedszkola w Neapolu. „Dopuszczają się tego ludzie bez serca, którzy żyją tylko okrucieństwem i niegodziwością” – oświadczył kard. Sepe. Ocenił, że bolączką Neapolu jest „nikczemność i małość” ludzi mafii, które – jak dodał – „są punktem odniesienia dla najbardziej haniebnej przemocy”. Arcybiskup Neapolu mówił też o „szakalach”, którzy „pastwią się nad nieszczęściami i nad najsłabszymi, by wyciągnąć swój nędzny zysk”. Kamorrę kard. Sepe nazwał „zbrodniczą kliką”.


Gdybym przyjęła islam, odzyskałabym wolność – napisała w liście z więzienia Asia Bibi. W ujawnionym przez jej męża liście pakistańska katoliczka, skazana na śmierć przez powieszenie za rzekome znieważenie Mahometa, zaznaczyła, że tuż po wyroku przyszedł do jej celi sędzia, który skazał ją na śmierć. Obiecał, że odwoła wyrok, jeśli Asia przejdzie na islam. „Zostałam skazana, ponieważ jestem chrześcijanką. Wierzę w Boga i w Jego wielką miłość. Jeśli pan skazał mnie na śmierć za to, że kocham Boga, z dumą oddam za Niego moje życie” – odpowiedziała Asia Bibi. Kobieta, będąca matką pięciorga dzieci, oczekuje na egzekucję w celi bez okien od czerwca 2009 r.


8 grudnia odbył się ingres do katedry pelplińskiej bp. Ryszarda Kasyny. Objął on rządy w diecezji pelplińskiej po zmarłym w kwietniu tego roku bp. Janie Bernardzie Szladze. Bp Kasyna ma 55 lat, jest doktorem prawa cywilnego i kanonicznego oraz jednym z kilku polskich adwokatów Roty Rzymskiej. Jest ceniony za otwartość i bezpośredniość względem świeckich i księży.


W sieci wystartowała 2 grudnia Boska TV. Projekt powstał w gronie kilku osób ze stacji Religia.tv po decyzji władz Grupy ITI o zawieszeniu produkcji tego kanału religijnego od stycznia 2013 r. Intencją twórców nowej telewizji jest prezentacja treści chrześcijańskich i ewangelicznych, realizowana w nowoczesnej formie, z dbałością o jakość merytoryczną. Źródłem finansowania kanału ma być Fundacja „21 gramów” założona przez Jolantę Gwardys – producentkę i scenarzystkę programów w Religia.tv, oraz Annę Wasiewicz – wydawcę programu „Rozmównica” i redaktorkę programów Szymona Hołowni. Radę Programową Fundacji tworzą dominikanie: Paweł Gużyński, Wojciech Jędrzejowski, Paweł Krupa, kapucyn o. Jordan Śliwiński oraz ks. Grzegorz Strzelczyk. Nową TV można oglądać na www.boskatv.pl.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 51/2012