Fundacja Jerzego Turowicza

10 grudnia 2012 r. minie setna rocznica urodzin Jerzego Turowicza, wieloletniego Szefa „Tygodnika Powszechnego”, dziennikarza i publicysty, jednej z najważniejszych postaci polskiej historii II połowy XX w.

30.01.2012

Czyta się kilka minut

27 stycznia br., podczas konferencji prasowej zorganizowanej w 13. rocznicę śmierci naszego Redaktora, przedstawiciele Fundacji Jerzego Turowicza (powołanej przez blisko sto osób, w tym członków jego rodziny, przyjaciół i współpracowników) przedstawili wstępny plan wydarzeń, przygotowanych w ramach obchodów Roku Jerzego Turowicza.

Najważniejsze z nich to niewątpliwie książki. Ukaże się przede wszystkim długo oczekiwana biografia Szefa, autorstwa Tomasza Fiałkowskiego (Wydawnictwo Literackie), a także „Pisma wybrane”, zredagowane przez Annę Mateję (Universitas), która jest również autorką „Rozmów o Turowiczu”, przeprowadzonych z jego przyjaciółmi i współpracownikami (Znak). Wznowieniu zbioru publicystyki Turowicza pt. „Bilet do raju” (Znak) towarzyszyć będą kolejne nowości: tomy korespondencji „Miłosz – Turowicz” (a5) oraz „Międzyrzeccy – Turowiczowie” („Zeszyty Literackie”).

Ciekawie zapowiada się projekt stworzenia filmu dokumentalnego o Redaktorze, którego autorem byliby młodzi twórcy ze Szkoły Wajdy, spektakularnie: cykl konferencji naukowych w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Pamięć o wieloletnim Szefie „TP” podtrzymywać też będzie Nagroda im. Jerzego Turowicza i Józefa Andrzeja Gierowskiego (przyznawana przez Fundację, Uniwersytet Jagielloński oraz Polską Akademię Umiejętności), wyróżniająca „prace publicystyczne i naukowe dotyczące spraw żydowskich”.

Fundacja zapowiada również pojawienie się na krakowskich domach, w których mieszkał Turowicz, tablic pamiątkowych, udostępnienie czytelnikom jego Biblioteki (przekazanej krakowskiemu Uniwersytetowi Papieskiemu), podjęcie starań o to, by w kolejnych polskich miastach pojawiły się ulice Jerzego Turowicza (jak dotąd jest taka w Krakowie), wystawę planszową poświęconą Redaktorowi, a także wystawę zdjęć, których – zapalony podróżnik – był on autorem...

Zakończeniem Roku będzie Msza święta, którą w rocznicę urodzin Redaktora odprawi na Wawelu ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

„Jesteśmy przekonani, że opieka nad spuścizną Jerzego Turowicza i utrwalenie pamięci o nim stanowi tylko część zadania, które przed nami stoi – piszą Twórcy Fundacji. – Równie istotna jest wierność ideom, które były mu bliskie i które starał się zaszczepić, redagując swoje pismo. Kościół rozwijający dorobek Soboru Watykańskiego II, prowadzący dialog z innymi religiami i światopoglądami w duchu wzajemnego szacunku, szanujący świeckość instytucji demokratycznego państwa; chrześcijaństwo pamiętające o swoich żydowskich korzeniach i umiejące przyjąć odpowiedzialność za skutki wielowiekowej wrogości wobec narodu wybranego; kultura i sztuka tworzona w duchu wolności, nie obawiająca się ryzyka poszukiwań – to nie puste i przebrzmiałe hasła, ale wartości wciąż aktualne. Dziś bardziej niż kiedykolwiek trzeba o nich przypominać i brać je w obronę”.

Więcej informacji o Fundacji Jerzego Turowicza oraz planowanych wydarzeniach Jego Roku: www.jerzyturowicz.pl

O Roku Turowicza pisał także ks. Adam Boniecki w poprzednim numerze „TP”: tygodnik.com.pl/rok-turowicza

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp roczny

365 zł 95 zł taniej (od oferty "10/10" na rok)

  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
269,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Ur. 1971 r. Krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, wieloletni redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Autor książki „Miłosz. Biografia” (Wydawnictwo Znak,… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2012